(imdb: 6.2 ) “Moğol” üçlemesinin ilk filmi olan CENGİZ HAN, genç Timuçin’in savaşarak esaretten kurtuluşunu ve dünyanın yarısını ele geçiren uçsuz bucaksız Moğol İmparatorluğu’nun kurucusu olan Cengiz Han ünvanına sahip oluşunu konu alıyor. Esugei Kağan dokuz yaşındaki oğlu Timuçin ile Moğol bozkırlarında Merkit boyuna gelin seçmeye giderler. Böylece Esugei Kağan Merkitlerle yıllarca süren düşmanlığa bir son verip barış sağlayabilecektir. Ancak Timuçin yolda dinlenmek için durdukları bir kabileden eşini seçer. Bu durum Merkitler ile yapılacak barışa engel olur. Geri dönerken düşmanları tarafından zehirlenen Esugei ölür ve dokuz yaşındaki Timuçin kabilenin başına geçer. Timuçin ve ailesi geniş bozkırlarda göçebe hayatı yaşarlar, avlanarak yaşamlarını sürdürürler. Kabilenin yeni kağanı olan Targutai, ileride kabilenin kağanı olacak Timuçin’i öldürmek ister. Ancak Moğol halkının kurallarına göre bir çocuk asla öldürülmez. Bunun için Targutai onu esir alır ve öldürmek için büyümesini bekler… İyi seyirler filmifullizle2.com

7 sene önce eklendi.

Biyografi, Dram, En Çok Yorum Alan, Romantik, Savaş, Tarih, Türkçe Dublaj, Yabancı

, , , , ,

Film hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın

Yorumlarınızda filmin konusuyla ilgili detay vermek istediğinizde spoiler etiketinin içine alınız. Örnek: [spoiler]Katil Edward'ın sevgilisi Lisa[/spoiler]

Bu film için 153 yorum var. Siz de görüşlerinizi yazarak diğer ziyaretçilerimize fikir verebilirsiniz.

 • Cengiz hana gelen müslüman elçi ona Allah birdir ve o her şeyi yaratandır demiştir ve müslümanlığa davet etmiştir bunun üstüne cengiz han kahkaha atarak
  – zaten türkler ve biz binlerce yıldır bunu bilmekteyiz. biz tanrı’nın tek olduğunu, doğmadığını doğurmadığını ve onun üzerinde hiçbir varlık olmadığını sizin soyunuz ve tüm yerler-sular çamurdan putlara taparken biliyorduk.

  Admin bu arada filmi koyarsan sevinirim

 • Moğolların Türk olduğuna inanmıyorsunuz fakat Cengiz Han Türktür.Ayrıca Moğollar Müslüman değildi Tengriciydi. Ayrıca Müslüman olsa ne olacak olmasa ne olacak. Cengiz Han’ın ordusunun 4/3 ü Türktür. Bize zarar verdi diyorsunuz siz kimsiniz.Cengizhan sadece araplara ve Araplaşmış türklere saldırmıştır.

 • mongollar turk değil amma musluman.bizede cok zulum yapmis yani omurgamizi kirmislar ama cinle cok ticaret yapmislar o kadar iyi ticartki cinliler 3500km den fazla cin settini yapmislar.ama sonunda yine biz gok turkler ayni yasam ve ayni inanca sahib yer tanri ve gok tanri sora musluman birlikte avrupaya dogru yuruseydik dunya bizim olurdu dumanini attirirdik atila romadan harac alan ilk turkmu mongolmu fark etmez yine osmanli gunes batmayan en buyuk topraga sahiptik en cok devlet kuran milletiz(tabi batiranda). daha cok sey var diyece amma bu kadar kisaltilmis yeter iyi gunler.

 • süper

 • farklı bir boydan eş seçti diye başına gelmeyen kalmadı adamın ne acayip gelenekleri varmış

 • Ön yargıyla açtım filmi ama tüm ön yargılarım silindi.Güzel film,şiddetle tavsiye ediyorum.

 • bu filmin yonetmeni rus sergei badrov mukemmel bir film ..cengiz han filmlerinin en iyisi.birde tarihci arkadaslar mogollara turk demeyin artik,

 • çok güzel bir film defalarca izlesem bile çok meraklı olarak izliyorum. Admin çok teşekkür ediyorum emeğine sağlık.:D

 • güzel film emegi gecenlere teşekkürler

 • Cengizhan türk değildir ortaasyada yaptığı katliamlar yüzünden tükler anadoluya geçmiştir Cengizhan fethettiği yerlerdeki tüm insanları katletmiştir hatta burlardaki kedi köpekleri dahi öldürmüştür tüm kütüphaneleri yakıp yıkmıştır bu zalimlikten kaçan türkler anadoluya kadar gelmiştr şuan anoluda yaşıyor olmamızın sebebide budur belki aynı cografyaa yaşamış olabilirler ama Cengizhan türk değildir ama mogol devleti sonradan islamı kabul etmiş ve türkleşmiştir

 • Ben şunu anlamadım Cengiz Han a türk diyorsunuz, ve moğollarla türkler aynı soydan gelen kardeş diyorsun dolayısıyla cengiz hana moğol demiş oluyorsunuzki cengiz handa ben moğolum diyor Moğollularda biz Türküz diye bi iddiada bulunmuyor, türkler moğolların soyundan geldi diyorsunuz o zaman siz türk değil moğolsunuz aslında, Sahiplenmeden önce biraz düşünün, Sizin tarihiniz Farklıdır, Osmanlıdan yola çıkın mesela. bişeyleri sahiplenmeyi bırakında kendiniz sahipleneceğiniz bişeyler yapmaya çalışın.

 • Noğollar Türk değildir fakat Türkler ve Moğollar aynı topluluktan gelmektedir ve bu yüzden kardeş topluluklardır.Bunu bir babanın 2 çocuğunun(veya daha fazla) olması ve bu 2 çocuğun birinin Türkler diğerinin Moğollar olduğunu söyleyebiliriz.

 • baksanıza filmden beli targıtay – Yargıtay bunlar hep kötü

 • arkadaşlar filmin son 20 dakikası yok mu ? 108den sonrasını izleyemiyorum

 • Harika bir Film

  Allah Yapanlardan Razı Olsun

 • bu filmin 2 si felan yokmu

 • Cengiz Kağan’nın Türklüğü

  Cengiz Kağan, dinci yobazlar tarafından Araplara ve İslama verdiği zararlardan dolayı Moğol olarak tanıtılmaktadır. Oysa Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 Türk Devleti arasında yer alan Altınordu Devleti’nin kurucusu, Moğol iftirası atılan Cengiz Kağan’ın torunu Batu Kağan’dır. Büyük Timur İmparatorluğu’nun kurucusu Timur’un da soyu Cengiz Kağan’a dayanır. Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah da Timur’un torunudur ve dolayısıyla o da Cengiz Kağan’ın soyundandır. Hal böyleyken dinci yobazların içerisine düştükleri çelişkili durum ile cehaletleri kolaylıkla görülebilmektedir.

  Cengiz Kağan’a Moğol iftirası atarak Türklükten çıkarmaya çalışan dinci yobaz takımına ve cahil veya art niyetli kişilere en iyi cevabı Nihâl Atsız “ÇENGİZ HAN VE AKSAK TEMİR BEK HAKKINDA” adlı makalesinde vermiştir.

  ÇENGİZ HAN VE AKSAK TEMİR BEK HAKKINDA

  Milli şuurun ve ilmî tarihçiliğin hâlâ gereğince gelişememesi, dînî taassubun hâlâ ruhlara hükmetmesi yüzünden, tarihimizin bazı büyüklerine karşı saygısızlıkta bulunmak veya Türk soyunun şu veya bu bölümlerini birbirine düşman saymak gibi yanlışlıklar sık sık yapılmaktadır. Bunların arasında en yaygını Çengiz ve Temir düşmanlığıdır. Bu düşmanlığı yapanlar arasında Şarlman (=Charlemagne) ile Şartken (=CharlesQuint)i birbirine karıştıran felsefeciler bulunduğu gibi tarihçi geçinenler de vardır. Bu tarihçi geçinenlerden biri, Türk soyunun güzelliği hakkında yazdığı bir gazete makalesinde, yine dinî taassup sebebiyle Çengiz ve Temir’den “mahlûkat” diye bahsederek, onların sarı “Mongol” ırkından olduğunu, Türklerin ise beyaz ırkın temsilcisi bulunduğunu ileri sürdü.

  Artık ilmî bir değeri kalmayan bu eskimiş sarı ırk, beyaz ırk deyimleri yanında, yazarın, Cengiz ve Moğollar hakkındaki son yayınlardan da habersiz olduğu, bu yazılan kırk yıl önceki ilmin kırıntıları ile yazdığı anlaşılmaktadır.

  Burada, tafsilâta girişmeden, gençlerin sorularını da cevaplamak üzere, şimdiye kadar varılan ilmî sonuçların özetini vereceğim:

  Türklerle Moğollar iki kardeş millettir. Altay grubu denilen akraba milletlerin en mühim iki tanesidir. Türkçe ile Moğolca eskiden tek dil olup, ancak Hunlar çağında iki ayrı dil hâline gelmiştir. “HunTürk Münâsebetleri” adlı tebliği ile bunu iddia ve isbat eden Türk, Moğol ve Çin dilleri bilgini Von Gabain olmuştur.

  Moğol kelimesini tarihe tanıtan Çengiz Han olmuştur. Kendisinden önce Moğollara (yâni Moğolca konuşan boy ve uruklara) ne dendiği kesinlikle belli değildir. VIII. Yüzyıla ait Orkun yazıtlarında görülen “Otuz Tatar” ve “Dokuz Tatar” adlı birliklerin Moğol olduğu ileri sürülmüşse de, bu, bir faraziyeden ibaret kalmıştır. Çünkü bugün Moğolistan denilen eski Gök Türk ülkesinin ancak X. Yüzyıldan başlayan Moğollar ile dolduğu ortaya konduktan sonra, VIII. Yüzyılın Otuz Tatar ve Dokuz Tatar’larının da Türk olduğu kendiliğinden belli olmuştur. Gök Türkler çağında adı geçen “budun”lardan Moğol olduğu kesinlikle bilinen ancak Kıtay’lardır ki, daha sonraki zamanlarda da tarihe Moğol olarak geçmişlerdir.

  Fakat Çengiz’in “Moğol” topluluğu etnik değil, tıpkı “Osmanlı” deyimi gibi siyâsî bir addır ve aralarında Türkçe konuşan veya Türk olan boylar ve uruklar da vardır.

  Eserini XI. Yüzyılda yazan Kaşgarlı Mahmud, Tatarları, ayrı lehçeleri olan bir Türk kavmi olarak göstermektedir. XIII. Yüzyılda Büyük Cengiz İmparatorluğu’nu gezen Marko Polo, “Tatar” kelimesini Türkler ile Moğolların ikisini birden içine alan bir deyim olarak kullanmıştır.

  Türklerin kendileri de “Tatar” ı, Türklerin bir parçası ve belki de Doğu Türkçesiyle konuşan Türkler olarak saymışlardır. Aşıkpaşaoğlu, tanınmış tarihinde Süleyman şah ile birlikte Anadolu’ya gelen Türkleri “elli bin miktarı göçer Türkmen ve Tatar evi” olarak kaydeder.

  Osmanlı pâdişâhlarından II. Murad zamanında, Hicri 843 te yazılıp tarafımdan yayınlanan bir tarihî takvimde Çengiz, Ögedey, Mengü, Hülegü, Abaka, Keyhaku gibi Müslüman olmayan Çengizli kağanlar rahmetle anılmıştır. Buna göre, XV. Yüzyıl ortalarına kadar Türkiye’de aydınlar arasında bir Tatar düşmanlığı, Çengizli düşmanlığı, Müslüman olmayan Türklere düşmanlık diye bir şey yoktu. Bu hoşgörürlük Doğu Türklerini veya Tatarları yabancı saymamaktan, Çengizli Hanedanını millî bir hanedan saymaktan ileri geliyordu. Umumî bir müsamaha olsaydı, aynı hoşgörürlük Bizanslılara, Ermenilere, Gürcülere ve batılılara karşı da gösterilirdi.

  Türkler ile Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber, Çengiz Han, Moğol değil, Türktü. Çengiz’in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında, tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Prof. Zeki Velidi Togan, 1941 de yayınladığı “Moğollar, Çingiz ve Türklük” adlı küçük eserinde (18. Sf.) ve 1946 da çıkardığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli kitabında (66. Sf.) Çengiz Kaan’ı 1221 de ziyaret eden Çaohong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz’in Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şato’lar ise, bilindiği üzere eski Gök Türklerden inen büyük bir uruktur. Çengiz’in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır. Çengiz’in aile adı olan “Börçegin”, “Böre Tegin” in Moğolca söylenişinden ibaret olduğu gibi “Çengiz” kelimesi de “Tengiz”, yani “Deniz” kelimesinin Moğolca söyleşinden başka bir şey değildir. Türkçede “T” ile başlayan kelimelerin Moğolcada “Ç” ile başladığını Altay dilleri uzmanları söylemektedirler.

  Çengiz ailesi hiç şüphesiz eski Türk geleneğine uygun olarak çok eski zamandan beri Moğollardan bir kısmı üzerinde (belki de Moğollaşmış Türkler üzerinde) beğlik eden Eçine Hanedanı kolu idi. Bu hanedanda Türk geleneklerinin devam etmekte olduğu Çengiz’in oğullarından Çağatay ve Ögedey’in adlarında görülmektedir. “Çağa” ve “Öge”, bilindiği üzere, Türkçe kelimelerdir.

  Aksak Temir Bek’in bir Barlas beği olması ve Barlasların Moğol uruğu sayılması da, bu büyük hükümdarın Türklüğüne engel değildir. Temir’in ailesi de Çengiz ailesinin bir kolu olup Barlas uruğu üzerinde beğlik etmiştir. Ruslar tarafından Temir’in mezarını açmak suretiyle yapılan incelemeler, onun da uzun boylu ve beyaz tenli olduğunu ortaya koymuştur ki, eski Arap ve Fars edebiyatlarındaki Türk tavsifine tamamen uygundur. Üstelik Temir’in anadili de Türkçedir.

  Ne Çengiz, ne de Temir Bek, Aryanı tipinde değildi. Klasik Türk tipi, bazı sahtekârların iddia ettiği gibi HintAvrupa tipi olmayıp, Çinlilerle Aryânîler arasında orta bir tiptir. Mezarlardan çıkan kafatasları, eski heykeller, eski duvar resimleri ve tarihi tavsifler bunu gösterdiği gibi, Arap ve Fars şâirlerinde de çekik gözlü Türk güzellerinin övülmesine dâir birçok örnek vardır. Milâdın 1144. yılında, yâni daha Çengiz’in ve Moğolların ortaya çıkmasından ne kadar zaman önce ölmüş olan Zemahşerî’nin bir Türk güzeli için yazdığı şu şiirlere bakın:

  “O ne kutlu bir gündü ki, Yâfes kızlarından güzel ve cilveli bir kıza mâlik olmuştum. O güzel kızın gözleri her ne kadar dar ise de sihirlilik bakımından geniştir. Baktığı vakit gözlerinin karası görünürse de güldüğü zaman bu siyahların hepsi kaybolur.”

  “Türk neslinden bir güzel kız beni kendi isteğimle ölüme doğru götürmektedir. O kızın kendi fettan, gözleri de öldürücüdür. Zaten Türk’ün öldürücülüğü meşhur değil midir? Bu kızın kardeşinin kılıcı ne kadar kesici ve öldürücü ise de bu hususta onun gözü erkek kardeşinin kılıcından daha keskindir. Kardeşi, aldığı esirleri azad ederse de bunun esirleri azad kabul etmez. Kardeşi bazı insanların kanını dökerse de, bu, herkesin kanını dökmektedir. Bu ise müslümanları inletmektedir. Ben onun hicranı ile ağladıkça o benim karşımda güler ve güldüğü vakit büsbütün darlaşan gözleri kalbimi yakarlar.” “Su’da’ya şöyle söyle: Bizim sana ihtiyacımız yoktur ve biz iri siyah gözlüleri istemeyiz. Dar gözler ve gözlüler bizim düşüncemizi doldurmuşlardır. Onlar baktıkları vakit yalnız gözlerinin siyahlıkları görülür. Fakat gülecek olurlarsa o siyahlık da görünmez olur. Türk yüzü ki Tanrı onları kem gözden esirgesin gökteki ay gibidir.”

  Oğuzların da vaktiyle tam kılasik Türk tipinde olduklarının en büyük delili, daha Selçuklu devleti kurulmadan önce ölmüş bulunan Mes’udî’nin kaydıdır. Mes’udî: “Oğuzlar çekik gözlüdür. Fakat onlardan daha çekik gözlü olanlar da vardır.” demektedir. Genellikle Oğuzların torunları olan bugünkü Türkiye Türklerinin arasında da bu tipin tam veya biraz değişik örnekle millîk sayıda göze çarpmaktadır.

  Aksak Temir’in Türkiye Türkleri ile çarpışmasını bir millî dâva hâline getirmeye çabalamak millî bir ihanetten başka bir şey değildir. Aksak Temir’in Yıldırım Bayazıd’a karşı savaşan ordusunda pek çok Doğu Anadolulu Türkmen vardı. Bu savaş gerçekte OsmanlıKaraman, OsmanlıAkkoyunlu, OsmanlıSafevî vuruşmaları gibi bir iç savaştır. OsmanlıKaraman ve OsmanlıSafevî savaşlarında gösterilen sertlik OsmanlıÇağatay savaşlarındakini bastıracak derecededir. Bu çarpışmalar Türk tarihinin oluşundaki bir kader sonucudur. Türk tarihi pek çok iç çarpışmalarla doludur. Nitekim Osmanlı tarihinde de prensler arasındaki kıyıcı savaşlar büyük bir bölüm meydana getirir. Son zamanlarda Kül Tegin anıtının bulunduğu yerde keşfedilip Kül Tegin’e âit olduğu iddia edilen heykelin tipi, arkaik Orta Asya tipidir. Herhalde Kül Tegin’in veya Gök Türklerin de “Mongol” olduğu iddia edilemez.

  Selçukluların İranlı saray şâirlerinden “Dih Huday Ebu’lMa’aliyi’rRazi”, Selçuk sultanının sarayındaki Türk kölemenlerden bahsederken şöyle demektedir: “Hepsi Kırgız ve Çin kökünden olan selvi boylular, hepsi Yağma ve Tatar tohumundan olan gül yüzlü güzeller. Aralarında gümüş çeneli Oğuz ve Kıpçak güzelleri, mis yüzlü ve ay gibi Kay ve Kimekler de var. Tanrım, bu Türk çocukları ne güzel şeyler ki, onlara bakan insanın gözleri bahar gibi olur.”

  Buradaki Çin’den maksat Uzakdoğu Türkleri ve belki de Moğollardır. Tatarların Yağmalar ile birlikte gül yüzlü güzeller olarak gösterilmesi onların su katılmamış Türklüklerine en büyük delildir. Bugün, özellikle “Tatar” denilen Türkler Kazanlılar ile Kırımlılardır. Kazanlılar, eski Bulgar Türklerinin, Kırımlılar da Kıpçakların torunlarıdır. Yani bugün siyâsî ve hattâ coğrafî bir anlamı olan Tatar kelimesini bir Moğol uruğu yahut Türkten başka bir şey diye düşünmek imkânsızdır. Bu şartlar içinde Türk tarihinin iki büyük şahsiyeti olan Çengiz Han ile Temir Bek’i Türkten gayrı ve hele Türk düşmanı olarak görmek, göstermek ve düşünmek, tarihi ve tarihin gerçeklerini bozup değiştirmekten başka bir şey değildir. Özellikle Tatar kelimesini Moğol veya gayrı Türk bir millet anlamında kullanmak hiçbir şey bilmemek demektir.

  Türkler, Türk tarihinin birinci sınıf insanlarından bazılarını tenkit etmek, beğenmemek, sevmemek hakkına sahiptirler. Fakat hanedanlar arasındaki rekabetler sebebiyle bunlardan birini tutarak onun hasmını düşman diye ilân edemezler. Irk davalarında coğrafyanın hiçbir değeri yoktur. Türklerden bazılarını millî düşman diye göstermek hem tarihi değiştirmek, hem de yarınki Türk birliğini bugünden baltalamak olur. Bu baltalama, tarihi düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürmektir.

  (1) İkinci Türk Tarih Kongresi, 895–911. Sf. İstanbul 1943, Kenan Matbaası.
  (2) Osmanlı Tarihine Ait Tarihî Takvimler, 92–94. Sf. İstanbul 1961. Küçük aydın Basımevi.
  (3) “Su’dâ”, Zemahşerî’nin Arap sevgilisinin adıdır.
  (4) Şerefeddin Yaltkaya: Zemahşerî’nin Divanında Türkçe Şiirler. Atsız Mecmua, 15. Sayı, 15 Temmuz 1932, 66–67. Sf.

  (Nihal Atsız – Ötüken, 31–32. Sayı, Ağustos 1966)

 • 125 dk harcadim bosyere ömrümden….
  110 dk aptalca bi serüven kölelik 10 dk savas ve krallik ?
  bence kesinlikle izlenmemeli ve moğollara ve cengizhan’a hakaret eden bi film…

 • Metehan ın dediğine de katılıyorum kafam allak bullak oldu ben bir tatarım ve kendi bildiklerimi de unnuttum biri Moğollar Türkler Tatarlar farklı topluluklar demiş.Tatarlar Moğolların zamanında Moğol topraklarında yaşayan farklı bir klan Merkit gibi Cengis han(khan)dan önce bu klanlar ayrıydı onun sayesinde birleşip Moğol İmp. kuruldu Daha sonra Cengis Han ın torunlarının torunlarının torunları Kublai Khan ,Togon Temür gibi Günümüzdeki Beijing Çine yerleşmişlerdir ve Moğol krallığı bölünmüştür (Yuan olmuştur.) O sırada Moğollar Türkler le savaş içindeler dir. İşte anlamadığım nokta bu Eğer Moğollar Türk ise neden savaş içindeler tabi bu Yuan Krallığı için geçerli Diğer Moğol kraklıklarıyla Yuan a karşı bir bağlantıları varsa bu nedenden ötürü Türklük kullanılmış olabilir. İnternette baktığımda Cengis Han için Dinsiz ve Müslümanları öldürdüğü söyleniyor Ama dinsiz hiç olmamış Şamanizme de inanmamış tek inancı varmış. Yanlışım varsa lütfen beni de aydınlatın küçük olduğum için tam konuları bilmiyor olabilirim.

 • Çok güzel bir film di

  Herkeze Tavsiye ediyorum

 • güzel bir filmdi =)

 • çok güzel bir film

 • beyler mogollar sultan alparslanlanın emriyle müslüman olmus anca sultanın ölümünden sonra müslümanlıgı kabul etmemiştir mogollar türk deildir ama bazı kaynaklarda salak gibi onları türk die yazmışlardır bunu nsebebi türkleri barbar ve sadece adam öldürmek isteyen bi ırk gibi göstermek istemeleridir mogollar türk deildir ama cengizhan kadar kafası calısan bi beyleride olmamıştır saygılarımla…

 • Çok güzel bir film elinize sağlık

 • 4 defa izledim:D

 • herşeyi bos verdim film çok güzel orda kiz dedigi biraz aklin varsa beni secersin 😀 😀 😀 valla koptum 😀

 • berbat vakit kayından başka bir şey değil

 • harika bir film.

 • moğollar gerçek barbarlardır . türk kesinlikle değillerdir selçuklu devletini yıkan, beyazıtı yenen
  ve sadece bizideğil çok medeniyti yeryüzünden tamammen silen tıpkı bir çekirge sürüsügibi geçtiği yerleri taşüstünde taş bırakmayan türkistanı talan ve yağma eden ozamanlar buhara ilim ve irfan merkeziydi yani türklüğü ve insanlığı enaz yüzyıl geri bırakab ilme düşman kendidini hariç tüm dinlere düşman tam bir barbar müthiş savaşçı millet bence ALLLAHIN bi belası

 • film izliyecekcen atanın filmini izleki ecdadını unutma sadece izle ve ögren.

 • şu filmin sonundaki müzikler süper

 • Sayın Metehan kardeşim. Moğollar Türk değildir, tarih öğretmenin doğru yönlendirmiş. Türkler, Moğollar ve Tatarlar ayrı milletlerdir. Timuçin Kağan da önüne kim gelirse kılıçtan geçirmiş bir hükümdardır. Ayrıca çocuklarının sayısını da bilen yok gerisini siz düşünün 😀 Ama film çok güzeldi teşekkür ederim.

 • hatta turkler gıbı ınsaflıda dııller aksıne barbarın onde gıdenlerıdır

 • Aglar moğollar turk dııl aksıne adıyla moğol

 • yaw benim yine kafam karıştı. Okuldaki tarih öğretmenim bize selcuklu devletındekı kösedağ savasını anlatırken mogolların türk olmadıgını söyledi.Babama sordum o da bana mogollar da turk gıbı bişiler söyledi. İnternette de baktım bazı sıtelerde turk bazılarındada turk degıl yazıyodu. Cahillimi bağışlayın ama bana doğrusunu soyleyebılecek bilen bi arkadaş var mı ?

 • harika bir film etkileyici sürükleyiciydi teşekkür ederim emeği olan herkese 🙂

 • Ben Hayatımda Sadece 3 Filmi Çok Ama Çok Sevdim Faat Bu Film 4. En Sevdiğim Film Oldu Bunu Yapan Yönetmene Çok Teşekkür Ederim Sanada Bilgin Abi Böyle Güzel Filmleri Yayınladığın İçin

 • çok güzel bir film, en azından bir abd klasiği değil. en azından gerçekler bu bunu herkez kabul etmiştir.

 • film harika gercekden tesekkurler admin baska siteden izliyodum takilma oldu siteye arama gibi birsey yapabilme şansın varmı binlerce film var içlerinde arayamıyoruz

 • cengiz han aslında türk ama dünya moğol olarak bilecek biz neden yapmıyorsak

 • super film

 • BİLGİN KARDEŞİM,ÇOK UZUN ZAMANDIR SİTENDE FİLM İZLİYOR VE DİLİMDEN GELDİĞİNCE,ELİMDEN GELDİĞİNCE RUMUZDA OLDUĞU GİBİ OBJEKTİF OLARAK YORUM YAPMAYA ,HEM SİTENE HEMDE İZLEYECEK KİŞİLERE YÖN VERMEYE ÇALIŞIYORUM.BU ZAMANA KADAR Kİ TÜM EMEĞİNE SAYGI DUYUYOR VE GÖSTERMİŞ OLDUĞUN BAŞARIYI TAKDİR EDİYORUM.BU YAZIMI VE TAVSİYEMİ NE KADAR DİKKATE ALIRSIN BİLMEM AMA LÜTFEN ARTIK FİLMİN DIŞINDA YORUMLARA,ATIŞMALARA,CAHİLCE SİYASETE,IRKÇILIĞA HATTA TEHDİTLERE(YUKARIDA VAR)YER VERME.FİLMLERE ELEŞTİRİ YAPILSIN.ZATEN FİLMLERİN MÜZİKTEN KAVRAM OLARAK BİR FARKI YOKTUR.POP SEVEN BİRİNE ROCK DİNLETEMEZSİN,SANAT MÜZİĞİ SEVEN BİRİNE RAP DİNLETEMEZSİN.ORTAK YANLARI,MÜZİKTE SLOWU HERKES SEVER,DANS EDER vs,FİLMDE İSE KOMEDİYİ.AMA,LÜTFEN BU SAYFADA OLDUĞU GİBİ KONU DIŞINDA Kİ ATIŞMALARADA İZİN VERME ARTIK.

  ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM VE TEKRAR TÜM EMEKLERİN VE BAŞARIN İÇİN TEBRİK EDİYORUM…

 • Moğollar Türk değildir diyenlere Atatürk’ün sözleriyle cevap veriyorum..

  ”Türk milleti tarih boyunca,Cengiz,Selçuk,Osmanlı gibi kişi adlarıyla bir çok devlet kurmuşlardır.Ancak artık Türklerin de kendi adlarıyla devlet kurma vakti gelmiştir.”

  Şimdi kimi baz alacağız bu konuda?

  Bir çok kanıtla, belgeyle kanıtlanan ve Atatürk’ün de desteklediği tezi mi?

  Yoksa bir takım kişilerin ordan burdan bulup uydurdukları yalan yanlış tezleri mi?

 • SİPAN sakın ola türklere en ufak bir ima edeyim deme kelleni alırım senin öldürmenin günah olmadığına inanan birisiyim akıllı ol… FİLM BİZLERİ ÇOK İYİ ANLATMIŞ. EVET BİRAZ BARBARIZ FAKAT ONURUMUZA Laf söyletmeyiz tabi gerçek türkler … sana tavsiyem sözlerini söylemeden önce iyi seç ve biraz onur taşı

 • Sipan, ev bilmiyor dediğin Türkler 40’a yakın devlet yıkıp devlet kurdular. Senin başına predatör gönderip 30’lu 30’lu götürüyorlar. Uslu çocuk olmazsan sana da predatör göndeririz.

 • Tarih filmlerini sevmeme rağmen ben izlerken biraz sıkıldım.

 • süper film.

 • ama bir şeyi anlamadım bu filmde tüm bunları o kurtmu söylüyordu timurcine

 • gercekten tüekleri iyi anlatmış demekki 1471 kadar evde bile yatmamışsınız yani evi bilmiyordunuz:)

 • Vay Be Meğer Ne Çok tarihçimiz Varmış 🙂

 • güzel filmdi, eline sağlık bilgin.

 • Bu oyun harika ama bundan güzelide hayvanlar iyi ama düşündümde bu oyun oyun hep oynanmalı.

 • bu siteyi çok beğeniyorum filmleri muhteşem ve istediğin filmi hemen bulabiliyorsun admin çok tşk emeğine sağlık 🙂

 • yani film güzel,ama berbat diyenlerin beyni olmaması gerek ;D ayrıca yok TÜRKmüş,değilmiş kavgasına gerek yok aç tarih kitaplarını,sor öğretmenlere ona göre konuş hem bilgin abiye teşekkür ederim,sağol. 😉

 • bu güne kadar bir çok flim seyrettim bu stede ama ilk kez bu flime yorum yazıyorum bence herkezin seyretmesi gereken on numara bir flim

 • selam bu güzel flim ve emek için tşk ederim.. ama okudugum bir kitap Homeriç’in olan MOĞOL KURDU kitapı ile arasında çokl fark var.. keşke onun gibi akıcı olsa idi..süper olurdu

 • genelde bütün belgeselleri ve araştırmaları amerikalılar yaptığı için (ya da işlerine gelenin yayınlanmasına izin verdikleri için) tarih çarpıtılıyor.
  moğollar ve cengizhan TÜRK soyudur.CENGİZHAN dünyanın gelmiş geçmiş en büyük lideridir.bir çok ilkler onun zamanında yapılmıştır. mesela ilk karakol sistemi ile zincirleme haberleşme gibi.. emperyalistler bunuhazmedemedikleri için moğolları ayrı bir ırk gibi hafızalara yerleştirmeye çalışıyorlar..oyuna gelmeyin.

 • cengizhan türk diyenler kafayımı yemişler acaba 😀 komik tarihin neresinde geçiyor türk oldukları acaba ozamanlarda türk boyları belliydi tolunoğulları memlüklüler büyük selçuklu devleti soyumuzun geldiği yer ve son olarakda büyük hun devleti karıştırmayalım lütfen cengiz hanın oğlu kubilaydır ve çinlidir çi çi vardır bir oğlu varda aklımda değil bizim soyumuz belli hem bilindiği gibi bukadar kuvetli değildir örnek alacaksanız metehan vardır kürşat vardır ozamanların en kuvetli liderleridir tarihte sadece 39 askeriyle çinlilere isyan etmiş bir cesur yürek vardır tarihimizde ben türküm buralar bana sığmaz diyen kürşad varken bu adamda kim.:D adıda tarihte kürşad isyanı olarak geçer ve orda şehit olmuştur.. 😀

 • ayhanx arkadaşım han kağan fılan gelınce turk oluyor doğru soyluyorsundan cengizhanın gerçek ismi temuçin dir cengiz han ismini türkler vermiştir ona ve annesı turk babası moğoldur

 • harika bir film sağolasın bilgin

 • teşekkürler bilgin

 • BİLGİN KARDES COK GUZEL FİLİM BEN HEP BU GİBİ FİLİMLERİ SEVERİM ELLERİNE SALİK .AZERİBAYCANDAN YAZDİM

 • çok güzel film

 • cok guzel film vede gecmisi anlatiyor vede iyiseyirler dilerim herkes kendi ozunu unutmamali asil soylu turkogluyuz bizler soyumuzda belli gittihimiz yolda belli nemutlu turkumdiyene

 • cok guzel bir film di emeginize tskler

 • 🙂 birisi bu isim hakknda ne biliyorsa ayzsın 🙂

 • arkadaşlar film guzel emeyi gecenlerede cok tesekurler….

 • bana göre zaman kaybı ama bu benim düşüncem…

 • filim fena değil

 • Cok sacma buldum bende, ayrica bu Tarihi bilgiyi Mogolarin asil kendilerine sormak lagzim.

 • Gözleri çekik olanlar çinliler değildir sadece. Eskiden Türklerde çekikti. Tam hatırlamıyorum ama Kök-Türkler sanırım. Ve Cengiz Han Türktür o videoları izlemek size bir şey kazandırmaz. Cengiz Han’ın Kanunu:
  Çinli öldüren 1 eşşek feda ödeyerek kurtulabilir
  Türk öldüren 200 deve feda ödeyerek kurtulabilir
  Kısaca Cengiz Han Türktür Müslüman düşmanıda değildir sadece ülkesini genişletmek için tarihi bilmeden konuşmayınız.

  Birde güzel filmdi eline sağlık bilgin

 • Berbat ötesi bir film tam anlamiylazaman kaybi.Basit yapim olmus filmin hakkini verememisler.cok kisi polemik yapmis tarihi bile bilmeden muhatap almayin görmezlikden gelin filmi izlemeyin zamaniniza yazik.

 • çok eski atalarımız ama türk değiller
  bizim atamız olmaları türk veya müslüman olduğunu göstermez

 • yorumları okudumda bir çoğu yok türktür yok türk değildir diye konuşmuş durmuş ama hiç kimse demiyorki türklerin başlangıcı moğol ve mençuri ırkındandır diye kimse söylememiş evet hadisleri ve tarih kitaplarını kurcalarsanız türklerin ataları moğol ve mençuri ırkıdır bize türk ismide araplar bizleri tanıdıktan ve islamiyetten sonra takıldığına dair birçok rivayet vardır. türkler orta asyada moğol ve mençuri ırkındandır atalarımız geçmiş iyice karıştırılırsa buralara dayanmaktadır.
  yani cengizhan larla atilla larla aynı soydanız arkadaşlar. iyi araştırın tarihi.

 • Bir film izledim.Yorumunuz ne derseniz?Tarih kitaplarında Türkü çıkardığında Tarih kalmaz.
  Dünya var oldukç Türk var olacaktır.Cengizhanı barbar Atillayı barbar diyenler bence kendi İmparatorluklarını yıktığı için karalıyolardır.Türke tek laf edenlerin ben soy ağacına bakınız derim.Ben bir nüfus memuruyum çok inceledim şimdi adı ahmet memhmet öztürk olanların bir kısmında dedeleri Ağop vartan maria dır Ben kürtçe biliyorum bana kürtsün derler belki ben Kürdüde arapça farsçaTürkçe karışımı konuşan Türk soyu bilirm.Böl parçala yut sözüne gelmeden Türklüğümüz gururumuz olsun geçmişimizde övüncümüz.Yaşasın Cengizhan ve Türk soyu TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN…

 • Yaşasın turanizm!

 • İLGİNÇ;
  CENGİZHAN ÖLDÜRDÜĞÜ İLK ÜÇ KİŞİYİ KALLEŞÇE VE ELLERİ BAĞLIYKEN GÖSTERİLİYOR..
  TARİHİN EN ACIMASIZ HÜKÜMDARININ KİMİN ÇOCUĞU OLDUĞUNU BİLEMEMESİNİN İNTİKAMINI KATLETTİĞİ İNSANLARDAN ÇIKARMIŞ…
  FİLM BİRAZ ZAYIF GİBİ…

 • KÜÇÜK BİR BİLGİ ARKADAŞLAR;
  MOĞOL DEĞİL MONGOL DUR İSMİN ASLI;
  MONGOL ÇOCUKLARA BENZEDİKLERİ İÇİN AVRUPALILAR MONGOLLAR DEMİŞLERDİR BİZİM DİLİMİZE BU MOĞOLLAR OLARAK GEÇMİŞTİR;
  CENGŞZ HAN TARİHİN EN VAHŞİ VE KANLI HÜKÜMDARIDIR…

 • süper olmuş emeğine sağlık =))

 • güzel film . olumsuz yorumların bazılarında rakip kokusu var gibi …bilgin yola devam kardeş

 • film berbat izlemeyin vakit kaybı

 • fazla bir beklentiniz olmasın boş vaktiniz varsa seyredin ama bunun yerine bir kitap okusanız daha iyi

 • admin ilk part açılmıyor halledebilir msn

  • @hasan f5 yaparsan sorun düzelir sayfayı yenile kontrol ettim sorun yok.

 • öncelikle emeği gecen herkese teşekkürlerimi sunarım.fakat tarihin tıp noktalarında gizlenmiş oldukça mühim sorular mesela;moğollar istilalar yaparken genel de türk tarih kitapları nedense moğolları türk olarak nitelendirmiyor fakat ne zaman devletçi bir sistemin içinde kendi gösteren bir orta asya devleti olsa hemen türk olarak nitelendiriliyor.bir arkadaşımız mongol yani çekik gözlü,tombul yanaklı 168-70 boyuna sahip insan tipini yansıtmakta ve bugün göktürkler veya uygurlardan günümüze gelen ailelerde bu özelliklere sahiplerdir peki ya bugün atalarının uygurlar.göktürkler veya moğollar olduğunu iddaa eden insanların hangisi bu modele sahiptir.

 • cengiz hana türk diyenler tarihten zerre bir şey okumamış olanlar galiba açın biraz okuyun cengiz han türk değildir !

 • harikasın bilgin emege birazda olsun saygı arkadaslar burada kimseyi memnun edemezsiniz her insanın bakısı farklı olabilir

 • Cengiz han tükmü şumu bumu ? Bügün moğollara sorun türkmüsünüz diye , eğerki onlar evet biz türküz derlerse. Cengizhanda türktür ! Ama şu bir gerçek yarı çekik gözlü insanlar melezdirler bir çinli ile çinli olmayan evlilikten meydana gelmişlerdir. Beyazlarla zencilerde doğma melezler gibi 🙂 frank rijkaard mesela :))

 • emeğinize sağlık çok güzel filmi siteye koymuşsunuz :))

 • admin emeğine sağlık güzel film ayrıca nikon kardeşe katılıyom saygılar

 • kardes sen devam et ben sana ayak uyduramiyorum cok filim var hergun koyuyorsun helal sana. diger yorum yapan canini sikan hastalarada ne diyim alttan al hasta onlar. ben cok filmini izledim ama az yorum yaptim. tesekurler kardes

  • @idris Teşekkürler 🙂

 • güzel bir fiilm ç zelliklede sonu

 • güzel flimdi teşekkürler

 • film beni bunalıma soktu. hareket aksiyon diye birşey yok.

 • film harika bilgin emeğine sağlık sana haksızlık yapanlara inat sen işini bir numara yapıyorsun helal olsun sana süpersin BİLGİN 🙂

 • Bu harika bir yapım.. Tavsiye ediyorum herkeze.. Azim Ve Kararlılık!!. Admin Sanada Çok teşekkürler Site Harikaa Emegine Saglık

 • yorumlara aldırmayın 10 numara film lakin cengizhan bu cengizhn değil 🙂 yeni çekim mongol güzell 🙂

 • bir komutanın rütbesinin yada isminin sonunda kağan hakan yada han varsa bu türktür. hun türklerinden gelen bu soyluluk han olarak devam etmektedir. cengizhan

 • şu tarih konusu kapansın artık bilgin kardeşim sen bu filmin yanına bu vereceğim linkleride ekle gerçek cengizhan kimmiş görsünler. çok şey atılıp tutuldu.
  youtube.com/watch?v=50rN67CzqeU
  youtube.com/watch?v=gU_EF-l1MkU&feature=related
  youtube.com/watch?v=6hiNSHaZszU&feature=related
  youtube.com/watch?v=ZIGbCLbJBJo&feature=related
  bunları izleyin bakalım gerçeğini

 • Cengiz Khan’a Türk değildi demek şeytana yani arapların çıkarlarına yardım etmektir. Cahil’in biri Harzem İmparatorluğunda 250.000 Türk’ü katletti diyor. Yavuz Sultan Selim de Şah İsmaille savaşında 100.000 Türkmeni katletti. Yavuz(ki padişahların kanları saf Türk değildir) şimdi ne oluyor acaba. Sırf Müslüman olmadığından dolayı Türk değil demek geri zekalılıktır. Cengiz Khan Türkdür Moğollar da öyle…

 • Bilgin sen adam deilmişsin cvp vereceğine yine yorumumu sildin

  • @baran yılmaz ben senin ne yazdığını bile hatırlamıyorum sanırım yorumların birisin’de hakaret varmış sildim, arkadaşım burada sadece sen yorum yazmıyorsun burada her gün 4-5 BİN kişi yorum yazıyor hepsi neredeyse okunuyor gözden geçiriliyor tabiki arada gözden kaçan yorumlar olacak bunları bana düzgün bir şekilde bildirmelisinizki düzelteyim yada sileyim vs.. dediğin yorum zaten silindi ben her yoruma nerdeyse cevap yazıyorum sorun yaşayan filmlerde açılmayan vs.. vs.. biraz’da beni düşünün kardeşim tek teraflı bakmayın olaylara yazdığın yorumun diğer kısımlarını sildim ancak şunu bil burda kimseye ultimaton göstermiyorum kimseye hakaret edilmesine izin vermiyorum bunu bilmeni istedim Teşekkürler.

 • güzel film tavsiye ederim bilgin paylaşım için tşk ler sayende güzel filmler seyrediyoruz başarıların devamını dilerim

 • tek kelime film güzeldi.ama yorumlar berbattı cünki burası film yorum alanı tarih dersi yeri değil.ama bakıyorumda millet laf anlamıyo anlamazlarda.

 • arkadaşlar ya hala inanamadınızmı cengiz han turk degıldır allah aşkına yapmayın etmeyın adam 250 000 turku harzem ımparatorlugun da kat lettı sız hala turk dıyonuz hıc gordunuzmu 250 000 kelleden kale yapan bır turk hukumdarı ama cengız han yaptı . yapmayın gozunuzu sevem has moğol cengız han saygılar

 • film güzel ama bu gerçek Cengiz Han filmi değil.Daha önceki yıllarda çekilmiş olan bir film farkındasındır umarım bilgin kardeş emeğine sağlık yinede..

 • Cengiz Han Türktür. Sırf müslümanlara saldırdı diye, Türk değil diyemezsiniz. Moğollar Türk değil ama Türklerin akrabalarıdır. Cengiz Han ise Türktür, çinlilerin Şa-To dediği türklerdendir. Sizin mantığınıza kalırsak Emir Timur’da Türk değil oda Osm.’lıya saldırmıştı. Ama gerçekler farklıdır, Cengiz Han Türktür dünyanın en büyük hükümdarıdır.

 • Cengiz Han (Cengiz Han Kimdir? – Cengiz Han Hakkında)
  1167 yılında doğdu. Moğol Kağanı ve Moğol Devleti’nin kurucusudur. Asıl adı Temuçin’dir. Temuçin, 13 yaşlarında iken, babasını kaybetti. Henüz küçük olduğundan, kabilesi, onu bırakıp Tayciutlar’a katılmak istedi. Annesi Helün Hatun, binbir çaba ile kabilenin küçük bir bölümünü geri çevirebildi. Nice güçlük ve sıkıntıya rağmen, varlıklarını sürdürebildiler. Bütün bu olaylar sırasında, Temuçin’deki önderlik yetenekleri kendisini belli ediyordu.

  Cengiz, han olduktan sonra Çin’deki Kitün/Chin Sülalesi’nin, kuzey sınırlarında Tatarlar’a karşı giriştiği bir harekete katıldı ve Tatarlar ezildi. Ona göre Tatarlar, atalarına kötülük edip, ölümüne neden olmuşlardı. 1202’te Tatar kabileleri ile savaştı ve onları yendi.

  Cengiz Han, Moğolistan’ın tek gücü durumuna gelmişti. 1206 İlkbaharı’nda, Onon Irmağı boylarında bir kurultay toplandı. Bu kurultay, bütün kabilelerin temsilcileri Han Cengiz’i, bakanlığa (Kağan) getirdiler. Cengiz unvanı da bu sırada verilmiş olmalıdır.

  Cengiz Kağan, Çin’den batıya giden ticaret yolunu denetimlerinde tutan Tangutlar’la savaştı. 1209’da kendisi de sefere katıldı. Başkent Ning-hia düşmediyse de, Tangutlar denetim altına alındı. Cengiz Kağan, Asya’nın doğusunda büyük bir güç olarak ortaya çıkarken, Orta Asya’nın kudretli devleti de Harezmşahlar’dı. İki ülke arasında birçok elçiler gidip gelmişti. Cengiz, iki ülke arasında özellikle ticaretin gelişmesinden yana olduğunu belirtmiş, Harezmşah’tan gelen kervan mallarını uygun fiyatlarla satın almıştı.

  Cengiz, 1218’de bir kaç elçisi dışında tamamı Müslüman olan tacirlerin yönettiği 450 kişilik bir kervan hazırlatıp gönderdi. Cengiz’in Moğollar’ı tek bir devlet altında toplaması sonucu, eski Göktürk topraklarındaki bazı Türk Boylarının Batı’ya doğru göçü başlamıştır.

  Asya’daki dinler mücadelesinde, Cengiz’in Şaman inancında olmasına karşın, siyasal açıdan İslamiyet’e yakınlaşmasıyla İslamiyet’e destek sağlamıştır.

  Cengiz’le birlikte Asya’nın iktisadi yaşamı da değişime uğramıştır. Ülkelerarası ticaret yeni boyutlar kazanmış, sınırlar ve gümrükler ortadan kalkmıştır. Asya’da tek bir devletin egemen olmasıyla, Asya’nın batısı ile doğusu arasındaki ticari ilişkiler gelişmiştir. Cengiz Han, 1227 yılında ölmüştür

 • film süperdi …Moğollar ve Cengiz Han türk ırkına mensup değillerdir.

  Kösedağ Muharebesi, Anadolu Selçuklularının, Moğollara yenilmesiyle sonuçlanan ve 3 Temmuz 1243 tarihinde meydana gelen savaş. Türk-İslâm tarihinde, önemli bir dönüm noktası teşkil eden bu savaş, Anadolu Selçuklu Devletinin yıkılma sürecine girmesine sebep olmuştur.

  zaten bundan sonrakı yıllarda Muhteşem İmparatorluk OSMANLI DEVLETİ kurulmuştur…

 • Bence Süper Film Herkez İzlemeli..Herkeze Tavsiye Ederim..
  Cengiz Han’nın Annesi Türk Babası Moğuldur Yani Cengiz Han Yarı Türk
  Yarı Moğuldur…Yanlış Bilgi Vermeyiniz…

 • çok güzel filim izleme değer

 • mukemmeldi tavsiye ederim kesinlıkle izleyin

 • mukemmeldi davsiye ederim izleyin

 • cengiz han türk degilde ne o zaman orta asyada mogollar türk degilde ne o zaman o yıllarda yaşamış kabiller beylikler dir tugrul bey bunlar ilklerden dir nasıl şimdi kürtler soyunu inkar ediyorsa onlarda aynı gibi

 • Sitenin En güzeL fiLmLerinden 1tanesi

 • Unutmayın ki; Anadolu’ya Oğuz göçünün en büyük nedeni Moğolların zulmü ve onların egemenliğinde yaşamamak isteğidir

 • o atalarımız dediğiniz moğollar, harzemşah ülkesinde 150.000 oğuz türkünü katletti.

 • moğollar bizim atalarımız değildir! moğollar farklı bir ırk, türkler farklı bir ırk.

 • film süperdi tavsiye ederim

 • guzel film tesekur ederiz

 • neresi güzel bu filmin bende izledm bişey sandım bi tane sahne yok hiçbişey yok filmde zaman kaybından başka bişey değil .. emege sayfımız var tabi tşk bilgn

 • Filmi izlemedim birazdan izleyecem inşallah. ama bi dipnot eklemek istiyorum. şu sıralar tarih çalıştığım için, öğrendğim: moğallar türklerden beter katliam yapan bir topluluk ki saldırdığı yerde en fazla 10 kişi bırakıyolarmış. ta ki bizim uygur türklerine saldırana kadar ki uygurların ılımlılığına ve kültüründen etkilenip daha sakin bir millet olmuşlar yani ilk defa uygurlar zamanında türk milletinden etkilenmiş ve hafifte olsa türkleri benimsemiştir. Bildiğim bu saygılar 🙂

 • Cengiz han kesinlikle türk degildir.moğoldur sakına sakın bu adamı benimsemeyin zamanında bizlere cok cektirdiler.Orta asyayı bırakalım anadoluda da(kösedağ savaşı) bizi rahat bırakmadı cengiz hanın torunları.Üstüne üstelik Cengiz han bizim Türkmen akranlarımıza cok katliam yaptılar.Müslüman lardan çok nefret ederdi bu adam bu nedenleki Türkmenlerin din adamlarına neler neler yaptılar…(Bu arada bunları ben demiyorum YAVUZ BAHADIROĞLU diyor)

 • harıka fılım

 • cengiz han mogol cengizhanın soyundan gelenler ne peki…:):) mogol türkleri neden diyorlar.onlarmı türklügü kendilerine yakıştırıyor yoksa bizmi..

 • dünyada sadece türkiyede oturanlar türk değildir. uygur türkleri rumeli balkan türkleri azer türkmenleri bir sürü türk boyları vardır.

 • Cengiz Han’ın ırk kökeni hakkında yapılan incelemeler sonucu çeşitli görüşlere varılmıştır.Bu görüşlerin en geçerli olanına göre Cengiz Han, Türk’tür. Bunun kanıtları olarak şunlar gösterilebilir:

  1. Cengiz Han, Moğolca ile birlikte Türkçe de konuşmakta idi.

  2. Cengiz Han konuşmalarında kendini Türk olarak tanımlamıştır.

  3. Cegiz Han’ın soyu Çinliler’ce ”Şa-To” adı verilen Türkler’e dayanır ki bu Türkler, Kök-Türkler’in devamıdır.

  4. Cengiz Han, (3. maddeye bağlı olarak) tıpkı Kök-Türk kaganları gibi kumral ve açık renk gözlüdür.

  5. Efsaneler, Cengiz Han’ın soyunu (tıpkı Türkler’in Bozkurt Destanı’nda olduğu gibi) Bozkurt’a bağlar. Eğer Cengiz Han Moğol olsa idi efsaneler onun soyunu kurda değil köpeğe bağlardı; çünkü Moğol geleneğinde kurt değil köpek önemlidir ve Moğol kültüründe Cengiz Han’dan önce kurt önem taşımamaktadır.

  6. Cengiz Han, bugünkü Afganistan’da kendisini ziyeret eden Kadı Vahideddin Fuşanci’ye ”Peygamberiniz Hz.Muhammed her şeyi önceden bilmiş diyorsunuz; acaba benim ortaya çıkışım için ne demiş ?” diye somuş; kadı da ”Uturkû al-Turka mâ tarakûkum, yani Türkler size dokunmadıkça siz de onlara dokunmayınız” demiş olduğunu nakletmiş ve Cengiz Han da bunun çok bilgece bir söz olduğunu söyleyerek kendisinin Türk olduğunu belirtmiştir.

  7. Bir Arap, Cengiz Han’ın oğlu Ögedey Kağan’a, babasını düşünde gördüğünü ve kendisine bir söz söylediğini naklettiğinde Ögedey Kağan ona ”Babam bunu sana hangi dille anlattı” diye sormuş. O da Arapça anlattı deyince Ögedey, babasının Türkçe ve Moğolca’dan başka bir dil bilmediğini söylemiştir. Sonuç olarak Cengiz Han, Türk soyundan gelir. Fakat Türk ve Moğollar’ca ortak olarak hükümdar kabul edilmiş ve saygı duyulmuş bir kişidir.

 • moğollar türktür ilk türk isimle kurulan göktürkler hunlar moğolistanda kurulmuştur bizler sonra avrupaya akınlar yapıp buralara geldik arab ve avrupa adetklerini benimsedik. bu onların soyundan geldiğimiz gerçeğini değiştirmez.çinliler çin seddini nasıl yaptılar bizler çinde ne yaptık tarihi iyi araştırın size göre sadece türk tarihi osmanlıdır. osmanlı yokken türk vardı…

 • Sıkılmadan izleyeceğiniz bir film.Başarılı

 • ..Sıradan…
  ‎’İnsan saldırılara karşı kendini savunabilir, ama iltifatlara karşı savunmasızdır.”

 • Asıl cengizhan filmi bu deyil.

 • ben cengiz han türkdür diye bişi demedim o devirde zaten moğolistan dağılmış o klanlardan biriyle kan bağımız olabilir o zamanın türklerine yakın bir yer ve onlarda bizim köktürkler gibi gök tanrı inancına mensuplar ve ayrıca filmin içinde uygur adı da geçiyor ben türklerin yaşam biçimi hakkında bilgi veriyor derken bunu kastetmiştim…

 • yahu ben sizin yorumları okuyunca tansıyonum çıkıyor. ya arkadaslar burada film izleyen kişi ve kişiler ortaokul veyada lisedemi okuyor merak ediyorum böyle çocukça şeyler yazıyorsunuz adam buraya yorum açmış sadece film yorumu yapılabilmesi için kalkıp orta asyayı burada tartışma halıne getirmişsiniz yapmayın böyle şeyler film yorumları yapın siteye giren ınsanlar filme adapte olup yorumlarınızı okuyarak izleyip boşuna vakit kaybetmesınler film izlemek için girdim tam 1 saattır yorumlarınızın içinden çıkamadım yahuu

 • slm ben 2 yıldan fazladır bu sıtede fılm ızlıyorm ılk kez yorum atmak nasıp oldu.neden dersenız süreklı denerdm olmadımı sınırden atmazdm tekrar.fılm çoook mükemmel.ama şu kurt murttan gelme saçmalıkları harıç.tutturmuslarr kurttn geldık ha kurttan.hayvan olduklarını kabul edıtorlar ona şaşıyorm.allah akıl fıkır versın

 • GERCEKTEN MUKEMMEL BIR FILM OLMUS BENCE KESINLIKLE IZLEYIN DERIM TURK TARIHINI DOGRU SEKILTE yansıtmıslar..kesınlıkle zaman kaybı degıl mukemmell fılm

 • [burakk]Türkler’le Moğollar aynı kökten gelen iki kardeş millet olmakla beraber Çengiz Han, Moğol değil, Türk’tü. Çengiz’in Türklüğü tarihî geleneklerin dışında tarafsız çağdaş Çinlilerin tanıklığı ile de sabittir. Profesör Zeki Velidi Togan, 1941’de yayınladığı “Moğollar, Çengiz ve Türklük” adlı küçük eserinde, (s. 18) ve 1946’da yayınladığı “Umumî Türk Tarihine Giriş” adlı büyük ve değerli eserinde (s. 66) Çengiz Kaan’ı 1221’de ziyaret eden Çao-hong adlı bir Çin elçisinin verdiği bilgiyi nakletmiştir. Bu elçi, Çengiz’in eski Şato Türklerinden indiğini gayet açık olarak belirtmiştir. Şatolar ise, bilindiği üzere eski Gök Türkler’den inen büyük bir uruktur. Çengiz’in tipi hakkındaki tarihî bilgiler de (uzun boy, kumral saç, beyaz ten, yeşil göz) eski Gök Türk kağanlarınınkine uymaktadır.

 • güzel fiklm dayıı.. okadar gaza geldimki mutfaktan döner bıçanı alıp sokağa fırlayasım geldi:)))

 • film güzel sayılır 10/6

 • Mükemmel bir film gerçekten,hiç sıkılmadan izlenir ve güzel bir kurgu ve tarihi bir film.. Ne kadar Türk olmasa da ve bize kötülüklerde bulunsa da film güzeldir. burdanda anlıyoruz ki savaşların çoğu kadınlar yüzünden çıkıyor 🙂

 • kimse yalan söylemiyor tarih bilen kimse zaten moğallar türk demiyor hiç bir yerdede böle bir şey yazmıyor kısacası kimse bu millete yalan sölemedi

 • ayrıca enbüyük müslüman düşmanı cengiz han unutmayın

 • bilgin kardeş afişini koyduğun film bu değil, konusu aynı ama o film gerçekten dehşet bir filmdi bence onu da koy, o film gerçekten izlenmeye değer bir film.

  • @bburakk kontrol ettim heryerde olan çin çekimi var şuan bulursam diğer filmi yüklerim.

 • arkadaslar fılm cok guzel bır yapıt ama cengiz han turk değildir bilginize has moğol dur az kan kusturmadu bız turklere

 • cengiz türk değil moğoldur, kim neden türk olduğu ile ilgili yalan söyledi ve neden sahiplendik böyle hala çözebilmiş değilim, moğollar hala var ve ırk özellikleri bizden çok çok farklıdır, birileri zamanında bu millete birçok yalanlar söyledi, bu da onlardan biri.

 • Süper filim izlemeden geçme

 • bu siteyi çok seviyorum bütün film leri rahatlıkla izleyebiliyorum emegine saglık bilgin başarılarının devamını diliyorum.

 • tarihi film sevenler için süper bi film tavsiye ederim ve 17 şubattada fetih filmi sinemalarda olucak bence kaçırmayın film güzel izlenebilir 10.10

 • çok güzel ve kaliteli bir film tavsiye ederim. . . .

 • gercekten güzel filmmiş.izlemeye değer

 • bencede süper tavsiye ederim 🙂

 • harika bir film orta asyada yaşamış olan atalarımızın yaşam biçimleri hakkında da bize fikir verip gelmiş geçmiş en büyük liderin destansı hayatı konu edilmiş puanım 10/10